Planując wystrój swojego mieszkania lub domu poświęcamy dużo czasu na znalezienie inspiracji. Przyglądamy się różnym stylom wnętrzarskim, oceniamy czy trafiają w nasz gust, w którym z nich dobrze się odnajdziemy. Minimalistyczny, skandynawski, hampton czy glamour? A może styl loftowy, który w ostatnim czasie zyskał uznanie wielu osób i z powodzeniem wkradł się w nasze wnętrza.
Moda na styl loftowy rozpoczęła się za oceanem, w Stanach Zjednoczonych jako skutek recesji lat 50. Wiele przedsiębiorstw upadło, pozostawiając po sobie ogromne ilości fabryk czy magazynów. Osiedlili się w nich artyści, którzy zaadoptowali wnętrza pod swoje mieszkania, pracownie oraz galerie. Do naszego kraju trend ten przyszedł w latach 90. Ówczesne przekształcenia gospodarcze skłoniły przedsiębiorców do zamknięcia swoich działalności i do opuszczenia budynków przemysłowych. Opuszczone fabryki czy magazyny zaczęto więc adaptować, nadając im zgoła inne przeznaczenie. Okazało się, że nadają się idealnie, by móc w nich zamieszkać.
Co sprawia, że chcemy przebywać we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym? Zachwycają nas otwarte przestrzenie, duże okna oraz wyeksponowane, „surowe” detale. Loft króluje w naszych mieszkaniach od kilku sezonów i nie zapowiada się, aby z tronu ustąpił.
Jeśli zastanawiasz się, jak przeobrazić lub urządzić od nowa swoje wnętrze właśnie w tym stylu, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Pierwszą z nich jest zachowanie otwartej przestrzeni. W przypadku nowych mieszkań nie będzie to trudna sprawa, deweloperzy często budują lokale łącząc salon z aneksem kuchennym. Nie musi nas też ograniczać metraż mieszkania – dwupokojowe M w bloku z wielkiej płyty także możemy przemienić w loft. Jeśli jednak chcielibyśmy wydzielić funkcjonalnie pomieszczenia polecamy np. ścianki wraz z drzwiami przesuwnymi. Wówczas jako ich wypełnienie, świetnie sprawdzi się np. szkło. Dzięki takiemu zabiegowi, światło dzienne dotrze do wyodrębnionego pomieszczenia, optycznie je powiększając.
Kolejną wskazówką, którą warto kierować się urządzając loftowe wnętrza jest naturalność użytych materiałów. Dębowe podłogi, ceglane lub betonowe ściany, drzwi z litego drewna przyozdobione stalowymi okuciami w kolorze czarnym. Do tego stonowana kolorystyka obracająca się wokół beżów, szarości, czerni i bieli. Nie zapominajmy o detalach – zachowujących surowość swojego charakteru, z ciekawą fakturą.
Znając powyższe elementy stylu loftowego, stworzyliśmy dla Was linię systemów do drzwi przesuwnych w tym nurcie. W jej skład wchodzą: „Loft”, „Loft Art”, „Loft Idea”, „Loft Glass” oraz „Loft Pure Glass”. W pierwszych trzech, wypełnienie stanowią drzwi drewniane, w dwóch ostatnich zaś szklane. Podstawowy system „Loft” występuje w wersji regulowanej oraz nieregulowanej. Wizualnie, warianty różnią się od siebie kształtem „łap” z okuciami, czyli częścią mocującą skrzydło drzwiowe do systemu jezdnego. Ten element, wyraźnie wyeksponowany na drzwiach, od razu narzuca aranżacji swój industrialny charakter. Kolejną wariacją jest „Loft Art”, w którym okucia z „łapami” osadzone są na drzwiach od góry, nie wchodząc na powierzchnię skrzydła drzwiowego. „Loft Idea” to system w wydaniu „soft loft”. Przesuw drzwi następuje jakby „w powietrzu” – okucia są niewidoczne, a skrzydło sprawia wrażenie zawieszonego nad ziemią. Drzwi poruszają się na szynie górnej, która nawiązuje swoim wyglądem do omawianego stylu. Do wszystkich systemów loftowych, w których wypełnienie stanowią drzwi drewniane, dodać możemy stylizowane narożniki oraz uchwyty.
„Loft Glass”, a także „Loft Pure Glass”, jak sama nazwa wskazuje, to systemy przeznaczone do drzwi, których skrzydło wykonane jest ze szkła. Podczas, gdy w wersji podstawowej wymagane jest wykonanie otworów pod okucia a elementy „trzymające” taflę są wyraźnie wyeksponowane, w wersji „Pure”, ingerencja ta nie jest potrzebna – użytkownik otrzymuje gładką powierzchnię drzwi, ponieważ te zamontowane są w minimalistycznych uchwytach, połączonych z industrialnymi okuciami.
Zarówno szyna, po której przesuwają się drzwi, jak i same okucia oraz elementy dekoracyjne wykorzystywane w rozwiązaniach loftowych marki Gustavson, wykonane są z niezwykłą starannością. Pomalowane zostały strukturalną farbą podkreślającą styl przemysłowy – użytkownik, w zależności od systemu, może wybrać kolor czarny lub biały. Dzięki przesuwowi drzwi równolegle do ściany, zyskujemy cenne miejsce użytkowe. System regulacji, dostępny w naszych produktach, daje możliwość odpowiedniego dopasowania do występujących często nierówności architektonicznych, zaś odbojniki i samodomykacze zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oraz cichą pracę.
Zaproś „loft” do swojego wnętrza. Razem z marką Gustavson „otwórz się” na styl industrialny.