Szkło w wydaniu loft – przepis na ciekawe i oryginalne wnętrze
Niewielka przestrzeń jest często problematyczna pod względem urządzania. Musimy szukać kompromisów lub multifunkcjonalnych rozwiązań, bo nie zawsze wszystko możemy zmieścić, pomimo naszych najszczerszych chęci. Ale dzięki wykorzystaniu nowatorskich i świeżych pomysłów z rynku designu, nawet w niewielkim wnętrzu możemy puścić wodze naszych wnętrzarskich fantazji i zaszaleć, pójść w stronę najnowszych trendów, zaskoczyć innych swoim pomysłem aranżacyjnym.
W ostatnim czasie, bardzo modne stało się połączenie stylu industrialnego ze szkłem. Ten pierwszy znaleźć możemy w niezwykle popularnych wnętrzach inspirowanych loftami. Kolor czarny, głęboka, matowa struktura. Surowość i minimalizm. Beton i lite drewno. Metal i szkło. Czerwona cegła. To główne cechy tego nurtu. Wiele osób z powodzeniem przenosi ten styl do swoich mieszkań. Efekty zaskakują i inspirują. Styl loft w połączeniu ze szkłem to symbioza mody z innymi, bardzo pożądanymi cechami, które chcemy osiągnąć w naszych przestrzeniach. Dzięki niemu wnętrze staje się lepiej doświetlone i przestronniejsze, intrygujące, bo zmienne w charakterze, w zależności od pogody. Ścianki działowe w Twin Wall Glass pozwalają na efektywne i zarazem efektowne zagospodarowanie przestrzeni. W przypadku niewielkich metraży takie rozwiązanie jest na wagę złota.
Marka Gustavson oferuje rozwiązania skrojone do wszystkich wnętrz w industrialnym stylu, również tych o niewielkim metrażu. Jej systemy do drzwi przesuwnych: Twin Wall Glass oraz Twin Art pozwalają na budowę skrzydła drzwiowego, którego wypełnienie stanowi przede wszystkim szkło. Można również wykonać wypełnienie z płyty, ale nasi odbiorcy wybierają zdecydowanie wypełniania szklane. Szkło w niebanalny sposób podzieli przestrzeń domu, przepuści do wydzielonego pomieszczenia światło dzienne, sprawi, że stanie się przestronniejsze. Przesuw następuje równolegle do ściany, co pozwala zaoszczędzić cenną w niewielkich pomieszczeniach powierzchnię użytkową. Lekka wizualnie konstrukcja w obu systemach, dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych profili, dyskretnie ozdobi wnętrze i nada mu niezwykłego charakteru.
Twin Art to system drzwi przesuwnych zaś jego urozmaiceniem jest system Twin Wall Glass, dzięki któremu, oprócz drzwi, możemy stworzyć także stałe ścianki szklane. Takie rozwiązanie zapewnia użytkownikom wiele opcji aranżacyjnych. W zależności od projektu czy koncepcji ścianki szklane osadzone w lekkich aluminiowych profilach, mogą być stałe i przesuwne, łączone w wielu konfiguracjach.
Dodatkowo:
– drzwi mogą mieć wypełnienie ze szkła a ścianki z płyty,
– ścianki stałe mogą być elementem przeszklonym, a drzwi przesuwne wypełnione płytą,
– można zmieniać wypełnienia naprzemiennie lub wykorzystać jedynie płytę lub samo szkło.
Wybór należy do nas – możemy dać upust naszej kreatywności.
Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów płyty meblowej o różnorodnej fakturze czy kolorze. Tak samo jest ze szkłem. Możemy wybrać spośród kilku wykończeń tafli szklanej: mlecznego, barwionego, lustra czy transparentnego. Aby zachować industrialny charakter, aluminiowe elementy systemu pomalowane zostały farbą o lekko chropowatej strukturze – do wyboru czerń lub biel. Gustavson zadbał także o detale, takie jak ozdobne szprosy. Dzięki nim każdy może stworzyć indywidualny projekt, który dodatkowo może zmienić w każdym momencie.
Systemy przeznaczone są do pomieszczeń wewnątrz budynków, zarówno mieszkalnych jak i biurowych. Możliwość zamontowania samodomykacza zapewni bezpieczeństwo użytkowania. Systemy posiadają także regulację wysokości, dzięki której możemy skorygować nierówności sufitu i ścian, jeśli takowe występują.
Jeśli poszukujemy ciekawych i niebanalnych rozwiązań, systemy marki Gustavson są do tego stworzone. Szklane ścianki to idealny sposób na dyskretne oddzielenie przestrzeni wewnętrznych, tworząc niezwykle efektowny design wnętrza. No i co najistotniejsze, drzwi z wypełnieniem szklanym, wykonane na systemach Twin Wall Glass i Twin Art nie maja konkurencji wśród drzwi z wypełnieniem drewnianym, gdy chodzi o szerokość i wysokość samych drzwi i systemów zabudowy. Takie rozwiązanie to dyskretne aluminiowe ramki, więcej światła i jedyny w swoim rodzaju design!
Czy montaż takich systemów, to trudny temat?
Nic bardziej mylnego. Nasze Systemy projektujemy i kompletujemy w taki sposób, aby każdy mógł zamontować je samodzielnie lub z udziałem fachowca, ciesząc się modnym loftowym wnętrzem.
Poniżej opisuje najważniejsze zagadnienia o jakich wystarczy pamiętać i jakie trzeba dopilnować, aby uniknąć stresów, rozczarowań, poprawek lub dodatkowych kosztów.
Profesjonalny pomiar:
– Otwór w ścianie lub wnęce pod przewidziane systemy należy mierzyć „na gotowo”.
– Pomiar powinien być przeprowadzony po zakończonych obróbkach wykończenia ścian, położeniu podłóg, listew przypodłogowych oraz innych elementów mogących kolidować z konstrukcją.
Ze względu na prawa jakimi rządzą się remonty i budowy, inwestor jest bardzo często skłonny do zamówienia drzwi i systemów na etapie dużo wcześniejszym niż ich montaż. I robi to w oparciu o orientacyjne wymiary. Ma to na celu zachowanie płynności robót i nie wydłuży czasu zakończenia budowy czy remontu. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach:
– Pomiar wnęki czy otworu pod drzwi i systemy, należy wykonać przy użyciu dokładnych przyrządów. Każdy profesjonalista do tego celu używa: markowe miarki, poziomice i skalibrowane dalmierze laserowe.
– Otwór drzwiowy należy mierzyć w kilku miejscach, zarówno na wysokość jak i szerokość.
– Cały pomiar należy zamieścić na sporządzonym rysunku poglądowym otworu i systemu. Takie działanie ułatwia wychwycenie ewentualnych krzywizn i dwu wymiaru w otworze. To pozwala na dopasowanie systemu do stanu faktycznego lub przekazaniu informacji do inwestora w celu poprawki wykończenia otworu.
Montaż systemów w ścianie z GK
Montaż w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych jest jak najbardziej możliwy. Tylko z racji na duże, maksymalne wymiary drzwi i systemów, wynikające ze specyfiki wyglądu/designu tych rozwiązań, rządzi się swoimi prawami i pewnymi ograniczeniami. Ze względu na to, że pojedyncze konstrukcje systemu mogą ważyć nawet do 40kg, na etapie budowlanym należy zadbać o właściwe wzmocnienia ścianek i nadproży. Wzmocnioną konstrukcję można wykonać za pomocą drewnianych kantówek lub profili stalowych perforowanych do płyt g/k, mocowanych do podłoża i sufitu. Otwory powinny być wykończone „na gotowo” zgodnie z ustaleniami na pomiarze.
Montaż w ścianach murowanych:
Montaż w ścianach i nadprożach murowanych lub betonowych nie wymaga wzmocnień. Jedynym istotnym elementem jest dobranie odpowiednich do typu ściany kołków. Otwory powinny być wykończone „na gotowo” zgodnie z ustaleniami na pomiarze.
Montaż systemów informacje ogólne:
– Montaż systemów dokonuje się za pomocą kołków rozporowych odpowiednich do materiału ściany. Ważne jest odpowiednie wypoziomowanie systemu przed ich finalnym montażem.
– Przy montażu zawsze należy zachować wskazaną kolejność prac składania i montażu.
– Należy pamiętać o wypoziomowaniu szyn i profili montażowych, co pozwoli na płynne przejście przez pozostałe punkty montażu.
– Zachowując wszystkie zalecenia producenta można zrobić to szybko, sprawnie i bezstresowo.
– Zawsze należy korzystać i wspierać się przy montażu instrukcją montażu.