Linia łączenia podłóg – niuans, który ma znaczenie
Aranżacja wnętrz to drobiazgowy proces. Chcemy cieszyć się efektem końcowym, w którym wszystkie elementy pasują do siebie idealnie. Połowicznie, zapewni to odpowiedni kolor ścian, wybór mebli czy dodatków. Jeśli jednak chcemy, aby wszystko naprawdę ze sobą współgrało, powinniśmy zwrócić uwagę na szczegóły.
Jednym z takich czynników, które sprawiają, że aranżacja jest dokładnie przemyślana a jej elementy dopasowane do siebie, jest odpowiednie umiejscowienie linii dylatacyjnej dwóch różnych (lub tych samych) rodzajów podłóg – dokładnie pod krawędzią skrzydła drzwi. Niuans, który można łatwo przeoczyć, jednak nieprawidłowe wykonanie może potem przez lata „kłuć w oczy”. Warto pochylić się nad tym zagadnieniem na wczesnym etapie remontu i dopilnować wszelkich wymiarów, by na koniec prac budowlanych, podczas montażu drzwi, wszystko idealnie do siebie pasowało.
Nie ma znaczenia, czy montujemy drzwi rozwierane czy przesuwne. Linia łączenia podłóg powinna być zawsze schowana pod dolną krawędzią skrzydła.
Do naszych doradców zgłasza się wielu wykonawców, którzy pytają, w którym miejscu mają przeprowadzić linię dylatacyjną. Przygotowaliśmy kilka rysunków technicznych dostosowanych do konkretnego systemu marki Gustavson, które chętnie udostępniamy.
Jako obrazowy przykład posłużą nasze drzwi z ukrytą w ścianie ościeżnicą – Visio. Podany na rysunku wymiar dotyczy zarówno skrzydeł otwieranych na zewnątrz jak i do wewnątrz. Stosując się do wytycznych ukryjemy wizualnie nie tylko drzwi na tle ściany, ale i dylatację dokładnie pod nimi.
Dla przypomnienia: Visio to system z ukrytą w ścianie ościeżnicą. Skrzydło, a także ścianę, na której się znajdują można pokryć identyczną tapetą, pomalować na taki sam kolor czy zamontować na nich lacobel lub lamele. Możliwości jest dużo. Dzięki temu sprawimy, że drzwi będą praktycznie niewidoczne. Jest to bardzo ciekawe wizualnie, a przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie stosowane w naszych wnętrzach. Linia Visio to zarówno drzwi o standardowych wymiarach jak i te, które jesteśmy w stanie stworzyć pod specjalne zamówienie, np. rezygnując z górnej belki – wysokość aż do sufitu. Ponadto, jeśli chcemy wydzielić przestrzeń bez utraty dostępu do światła dziennego, możemy jako wypełnienie zastosować szkło. Tu podobnie – mamy wiele opcji: bezbarwne, matowe, kolorowe itd. Wówczas skorzystajmy z systemu Visio Glass, współpracującego z popularnymi zawiasami do tafli szkła – Meroni.
Inną opcją montażową, przy której warto wspomnieć o układzie łączenia posadzek, są drzwi chowane w specjalnej, wbudowanej w ścianę kasecie. Skrzydło otwiera się w sposób przesuwny, wypełniając aluminiową kieszeń. Przy takim rozwiązaniu nie tracimy miejsca na promień otwarcia drzwi, jak to ma miejsce w przypadku rozwierania ich w sposób tradycyjny. Oferujemy kasety Stark, które należy wykończyć ościeżnicą lub tzw. kasety bezościeżnicowe Estima, które zapewnią czystość i harmonię ścian we wnętrzu. Ich wypełnieniem mogą być zarówno drzwi drewniane jak i szklane. Największymi korzyściami z zastosowania kaset są oszczędność miejsca i możliwość bezkolizyjnego otwierania nawet w wąskich ciągach komunikacyjnych.
Jako marka Gustavson, polski producent kaset, systemów przesuwnych oraz do drzwi z ukrytą ościeżnicą, oferujemy wiele innowacyjnych technologicznie i multifunkcjonanych rozwiązań do naszych wnętrz. Aby prezentowały się one naprawdę dobrze, należy zwrócić uwagę na wykończenie podłogi i wspomnianą linię łączenia posadzek. Warto o to zadbać, aby tak mały szczegół nie popsuł nam efektu spójności w wykończeniu wnętrza oraz satysfakcji z posiadania pięknych drzwi w naszym domu!