Ergonomia i piękno „schowane” w kasecie

Ergonomia i piękno „schowane” w […]

Ergonomia i piękno „schowane” w kasecie

We wnętrzach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, warto pochylić się nad nietuzinkowymi rozwiązaniami, aby poprawić funkcjonalność późniejszego użytkowania danego pomieszczenia. Jako producent systemów do drzwi przesuwnych i ukrytych służymy radą, aby urządzić je w sposób przede wszystkim ergonomiczny.
W naszej ofercie znaleźć można zarówno systemy do drzwi przesuwnych, ościeżnice do drzwi ukrytych jak i kasety, w które chowa się skrzydło drzwiowe. I właśnie nad tym ostatnim rozwiązaniem chcielibyśmy się pochylić, przybliżając Państwu jego zalety.
Kasety do drzwi przesuwnych chowanych w ścianę to niezwykle modne, ale co najważniejsze bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Idealnie nadaje się do wnętrz, w których zależy nam na przestrzeni użytkowej. W przypadku pomieszczeń z drzwiami otwieranymi w sposób tradycyjny, musimy założyć od 1 do 2 m² zajętej przez promień otwarcia skrzydła powierzchni (rys. 1.). Nie ustawimy tam komody czy łóżka. Miejsce musi być „zarezerwowane” dla drzwi. Zupełnie inaczej rzecz przedstawia się w przypadku naszych kaset. Otwierane skrzydło wsuwa się w specjalną stalową kieszeń, ukrytą w ścianie. Nie ma wówczas problemu, żeby „zaoszczędzone” miejsce wykorzystać stawiając swój ulubiony mebel czy roślinę w ozdobnej donicy czy też inaczej zaaranżować przestrzeń i przy pomocy kasety wydzielić wymarzoną garderobę lub spiżarkę.

Rys. 1. Obrazowe przedstawienie ilości zajętej powierzchni przez otwierające się skrzydło drzwi rozwiernych.

Rozwiązanie stało się niezwykle popularne także w budynkach użyteczności publicznej. Szczególnie docenia się je w przypadku wąskich ciągów komunikacyjnych, w których drzwi rozwierane umiejscowione naprzeciw siebie otwierałyby się w sposób kolizyjny (rys. 2.). Dodatkowo, chcąc dostosować budynek do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością, warto zapewnić im jak największe światło przejścia. Skrzydło drzwiowe w całości wsuwa się w ścianę i zdecydowanie łatwiej otworzyć je osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Rys. 2. Obrazowe przedstawienie kolizyjnego otwarcia drzwi rozwiernych oraz bezkolizyjnego otwarcia drzwi chowanych w ścianę.

Oferta marki Gustavson zawiera w sobie dwie linie kaset: kasetę z ościeżnicą – Stark, a także kasetę bezościeżnicową – Estimę. Obie dostępne dla drzwi zarówno drewnianych jak i szklanych. Systemy zawierają w sobie wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań, dzięki którym produkty są przemyślane w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe i odpowiadają na potrzeby użytkowników.
Konstrukcja kasety wykonana jest ze stali co czyni ją niezwykle trwałą i stabilną. Daje to klientowi gwarancję doskonałej jakości. Dodatkowo, jeśli chcielibyśmy wymienić samo skrzydło, możemy zdemontować je bez ingerencji w kasetę zaś w przypadku konieczności serwisowego dotarcia do okuć i elementów jezdnych, możliwe jest zdjęcie szyny bez naruszania konstrukcji ściany. Klient zyskuje także bardzo cichy przesuw drzwi, które nie wpadają w wibracje, dzięki opatentowanemu przez nas okuciu jezdnemu SLX. Jego precyzyjnie przemyślana konstrukcja kółek oraz materiał, z którego został wykonany wpływają zarówno na jakość, jak i wyciszoną pracę. Znacząco zwiększa to komfort użytkowania. Produkujemy kasety na jedno oraz na dwa skrzydła, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie naprawdę dużego światła przejścia między pomieszczeniami. Nienachalna klamka „Push”, która chowa się w skrzydło stanowi ciekawy, a przede wszystkim funkcjonalny dodatek umożliwiający pełne schowanie i płynne wsunięcie drzwi w konstrukcję, zaś możliwość synchronicznego otwierania dwóch skrzydeł to wygoda użytkowania. Kwestia ościeżnicy to prawdziwa gratka dla naszej wnętrzarskiej fantazji i kreatywności. Ościeżnicę w Starku możemy pomalować na kontrastujący ze ścianą kolor lub ten sam, którym pomalowano ścianę. Jeśli zależy nam na czystości i gładkości powierzchni oraz minimalizmie nawiązującym np. do efektu ościeżnic ukrytych, bezościeżnicowa Estima będzie doskonałym rozwiązaniem.

Dzięki kasetom marki Gustavson, nasze codzienne funkcjonowanie może być przede wszystkim bardziej funkcjonalne i ergonomiczne.

Porady Eksperta
1. Zaplanuj obecność kasety we wnętrzu na początkowym etapie budowy, przy planowaniu ścianek działowych.
2. Przed montażem kasety, przekaż wykonawcy budowlanemu wszelkie informacje o rozwiązaniu tj. wymiary zewnętrzne (wysokość, szerokość, grubość) oraz „know-how” dot. przygotowania otworu.
3. Zsynchronizuj etapy prac ekip remontowych z ilością miejsca do postawienia i zamontowania systemu.
4. Jeśli kaseta będzie montowana na posadzce, podaj montażyście finalną wysokość podłogi, zaś jeśli podłoga jest już gotowa, poproś o jej zabezpieczenie.
5. Skomunikuj ze sobą ekipę wykończeniową i montażystę kasety celem weryfikacji wiedzy dot. obróbki kasety (należy zwrócić uwagę na odpowiednią długość wkrętów do płytowania GK).
6. Ustal, gdzie składowane będą elementy systemu, które będą montowane dopiero po odróbce „na gotowo” (tj. szczotki, uszczelki, okucia itd.).
7. Wyznacz termin montażu drzwi do kasety jako jeden z ostatnich etapów wykończenia wnętrza.
Powodzenia!

Przeczytaj jeszcze

Amaryl: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o leku na cukrzycę typu 2
Amaryl – Skuteczny lek na […]
19 grudnia 2024
Asthalin Inhaler - Przewodnik po Stosowaniu i Informacje Medyczne
Asthalin Inhaler: Co to jest […]
19 grudnia 2024